Nákup ojetiny bez prověření vás může stát slušné peníze

Na skutečném případu z poslední doby se vás o tom pokusím nyní přesvědčit.

Paní z Prahy si v březnu 2018 vyhlédla jednom autobazaru u Sokolova Toyotu Corolla  Verso s benzínovou motorizaci 1,8 a robotickou převodovkou, označovanou běžně jako „automatická“. Vozidlo si prohlédla, absolvovala obvyklou krátkou zkušební jízdu, zaplatila a převezla do Prahy. Kupní cena byla kolem 135 tisíc, což není až tak málo za cca dvanáctileté auto.

Již při převozu do Prahy se ukázal problém s řazením – rozsvítila se kontrolka chybné funkce převodovky tzv. „ozubené kolo“ a vozidlo odmítalo  se rozjet např. na semaforu. Po vypnutí motoru a novém nastartování už dále převodovka fungovala. Paní není v oboru motorových vozidel odborně nijak zběhlá, je obvyklým uživatelem, čili této věci nevěnovala žádnou větší pozornost.

Následně vozidlo přihlásila na svoje jméno a začala obvyklým způsobem užívat.

Projevy zmíněné závady řazení se opakovaly a proto neprodleně navštívila autorizovaný servis Toyota, kde jí byla zjištěna a popsána závada převodovky a spojky s předpokládaným rozpočtem na opravu ve výši cca 50 000 Kč + DPH s tím, že cena opravy může být až o 20% vyšší, tedy může dosáhnout více než 70 000 Kč s DPH. Cena bez DPH běžného „nefiremního“ uživatele stejně nezajímá, je pro něj rozhodující, kolik zaplatí na pokladně v servisu…

Paní mi tedy  poslala svůj koncept vytknutí vad prodejci a návrhy na řešení – buď odstoupení od kupní smlouvy, nebo bezplatné odstranění vytýkané vady tedy „poruchy řazení“.

Tyto podklady jsem (podotýkám že zcela zdarma) upravil do použitelné podoby a paní nastínil, co by mělo či mohlo  následovat. Občas mívám chvilky, kdy chci nezištně pomoci člověku, který se ocitnul v problémech díky vlastní nevědomostí či nezkušenosti. Považuji to však už za svoji slabost, protože případné slůvko „děkuji“ (pokud se jej vůbec dočkám) za mne moje složenky a účty neuhradí.

Poté co jsem paní vysvětlil, co jí bude stát platba za  advokáta, soudní poplatky a že auto nebude moci zatím užívat ani nechat opravit (na opravu nejspíš stejně neměla peníze) a při zmínce, že můj znalecký posudek o technickém stavu vozidla taktéž určitě nebude zdarma, rozhodla se,  že se ještě pokusí o dohodu. Prodejce už jí údajně nabídl, že když auto vrátí, vrátí ji část kupní ceny – rovných 100 000 Kč, takže  paní  zbaví nepoužitelného vozu a ona  bude mít v ruce hotovost, která by jí  mohla ještě postačovat k nákupu jiné, rozumné a použitelné  ojetiny.

Prodělečná částka na této transakci cca 35 000 Kč by stejně padla tak jako tak už v první fázi právního řešení (zpracování a podání předsoudní výzvy, žalobní návrh doplněný znaleckým posudkem, soudní poplatek atd.)

A jak se píše v pohádkách „ jak pravili, tak učinili“.

Pohádky mívají dobrý konec, příběhy ze života často nikoliv.

Vadné vozidlo vrácené prodejci bylo obratem znovu tímto prodejcem prodáno. Tentokrát do Jeseníku a už ne za 135 000 Kč, ale za rovných 140. Za kvalitu se přece platí!

Vada se pochopitelně  opakovala i druhému kupujícímu a tak poté, co jsem se od „první kupující“ (kterou kontaktoval „druhý “ ) toto dozvěděl, nabídl jsem pomoc i tomu dalšímu – že si auto přijedu prohlédnout, ověřím a zdokumentuji stav a sepíšu závěry pro nějaké další řešení a na místě zkonzultujeme další možnosti „co s tím dále“.

Mezitím paní „první“  správně podává podnět Policii ČR k prošetření, zda nedochází ze strany prodejce – autobazaru k nějaké formě trestného činu. Policie už se prý ozvala i panu „druhému“.

Minulý týden tj. po Velikonocích si voláme s panem „druhým“ a já se ptám, zda tedy mohu přijet auto prohlédnout a domluvit se.

Odpověď překvapí.

A vy teda  se mnou pojedete to auto vracet?“

„Ne, o tom jsme spolu nemluvili, proč bych měl?“

„No, já jsem se s pánem už domluvil, nechá si JEN 10 % a já bych stejně musel shánět nějakého šoféra, abych se pak dostal zpátky…“

Pan prodejce už má k dnešku  na vadném autě výdělek „bez hnutí prstem“ nějakých 50 tisíc, já nedostal za svůj čas věnovaný problémům druhých  ani desetník a měl bych nakonec  ještě někomu dělat řidiče na trase 2 x 400 km tam a zpět?

Pomátl se ten člověk, nebo je natolik vychytralý a zkouší to?

Samozřejmě odmítám s tím, že nemám dál o věc zájem a nechť si tedy poradí dál, jak umí nejlépe.

„ A poslyšte, vy prý vyhledáváte a kontrolujete auta, mohl bych se na vás obrátit?“

No vida, pak že to nefunguje,když lidem pomůžete, nemůžete na tom přece  nikdy tratit…

„Samozřejmě, vše potřebné včetně ceníku se dočtete na mém webu, odkaz vám pošlu jako SMS..“

Dnes ráno telefonát.

„Tak jsem mu to vrátil, vyplatil mi zpátky 124 tisíc,dva tisíce si nechal ještě za přepis…“ (Auto je stále psáno v technickém průkaze na „paní první“ a nejspíš ještě dlouho bude.

„A našel jsem si jednoho  Scénica u Opavy, myslíte, že by mohl být dobrý?“

„Nevím, asi to bude chtít se na auto prvně  přeptat, zjistit podrobnosti a na místě pak třeba prohlédnout.“

„Fajn, tak já už jsem se domluvil se sousedem, von je automechanik tak mi tam teda zajede to prohlédnout!“

„Ano, to děláte  jistě dobře, těšilo mě, na shledanou..“

Jsem s výsledkem své práce spokojen a jen čekám, kdy se zmíněná  Toyota objeví znovu v inzerce a kdo se na ni zase chytí. VIN vozu je NMTER16R40R076064

Chcete  z toho upřímný závěr či poučení?

Tady je.

Nějak mi těch lidí přestává být líto!

 

 

Všechny tyto „veselé příhody z natáčení“ vám přináší web www.dobreojetiny.cz  – prověříme pro vás vozidlo před koupí!

Reklamy

2 komentáře: „Nákup ojetiny bez prověření vás může stát slušné peníze

  1. No slusna prace. Se divim, ze takovyhle bazarnici jeste nesedej. Vam pak preji hodne uspechu a vdecne zakazniky. Karma zustava na Vasi strane. 😉

  2. V tomto případě by mohla být naplněna skutková podstata trestného činu podvodu se škodou většího rozsahu a lze ji dle mého názoru prokázat. Uvidíme, jak zafungují orgány činné v trestním řízení, policie už podnět šetří, jsou svědci (včetně mne, protože jsem s „první“ celou věc probíral ještě předtím, než auto bazarníkovi vrátila…)

Komentáře nejsou povoleny.